Zapalenie płuc

zapalenie płuc

Zapalenie płuc to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Musimy mieć na uwadze, że bardzo często to wspomniane niebezpieczeństwo dotyczy dzieci. Wiek ma ogromne znaczenie, ponieważ w zależności od tego czynnika określa się między innymi czynnik powodujący taki stan. Noworodki mogą cierpieć na infekcje, które są głównie spowodowane przez mikroorganizmy znajdujące się w ciele matki a dokładniej w jej drogach rodnych. To wszystko zostaje przeniesione bezpośrednio na dziecko w trakcie porodu.

Infekcje

Dlatego określa się, że najczęstszą przyczyną zapalenia płuc u dzieci do lat 5 jest poważna infekcja wirusowa, która atakuje bezpośrednio płuca. W przypadku chorób noworodków sprawcą tego całego zamieszania jest wirus RSV, ale równie dobrze zapalenie płuc może powstać w przypadku zarażenia pneumokokami lub innymi wirusami w tym groźnym gronkowcem złocistym. Dzieci powyżej 5 roku bardziej cierpią na zakażenia bakteryjne. Sprawcą chorób najczęściej są jednak mykoplazmy i chlamydie chodź i w tej grupie zdarzają się zakażenia pneumokokami. Różnice jednak pomiędzy obiema grupami są na tyle duże, że lekarz musi za każdym razem podjąć indywidualne metody określenia przyczyny zapalenia płuc.

Lepiej się zbadać

Bardzo ważne są badania diagnostyczne, które pomagają w krótkim czasie stwierdzić przyczyny zapalenia i dzięki temu możliwe jest zastosowanie skutecznego leczenia. W przypadku dzieci czas ma szczególne znaczenie bowiem zapalenie płuc może się bardzo szybko rozwijać i stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *