Stały aparat na zęby

aparat-staly

Piękny uśmiech to marzenie każdego człowieka. Wspaniale pogrupowane zęby, z których każdy lśni przejrzystą bielą sprawiają, że łatwiej nawiązać kontakt z innym człowiekiem, uśmiechnąć się, porozmawiać. Posiadacze ładnego uśmiechu są często pewni siebie i odważni, a przy tym zdecydowani. Nic więc dziwnego, że wiele osób wydaje krocie u ortodonty, aby zyskać piękny uśmiech i białe zęby. Aparat stały, który może być postrzegany jako inwestycja w siebie to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Sam aparat kosztuje w granicach 3-6 tysięcy, a do kosztów należy dodać także wizyty kontrolne i nieprzewidziane wydatki.

Elementy aparatu stałego

Aparat ortodontyczny stały jest naklejony na zęby specjalnym klejem, który przez cały okres leczenia utrzymuje go w stałym kontakcie z zębami. Podstawę funkcjonowania stanowią trzy elementy:

– zamki – metalowe lub kosmetyczne

– ligatury – elastyczne, kolorowe elementy, które wymieniane są przy każdej wizycie

– łuk – elementy łączący zamki, wymieniany kilkukrotnie w czasie procesu leczenia

Aparat stały – Tak czy nie?

Decydując się na założenie aparatu ortodontycznego należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami i niedogodnościami, takimi jak utrudnione szczotkowanie zębów, zaleganie resztek pokarmowych i bakterii w przestrzeniach aparatu, podrażnienie tkanek i dziąseł wynikających z bezpośredniego kontaktu z aparatem. Większość z tych dolegliwości spowodowana jest niewłaściwą higieną jamy ustnej, która powoduje powstawanie próchnicy i demineralizację szkliwa, oznaczającą białe plamy na zębach. Zakładając aparat stały należy, więc zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, zadbać o dobrej jakości szczoteczkę do zębów, nitkę dentystyczną oraz pastę do zębów o niskim wskaźniku ścieralności. W okresie noszenia aparatu ortodontycznego powinniśmy myć zęby po każdym posiłku, aby zapobiegać dostaniu się resztek pokarmowych do szczelin pomiędzy aparatem. W celu uniknięcia następstw spowodowanych zmianami smaku np. z kwaśnego na słodki warto korzystać z preparatów do uśmierzania bólu, które są skuteczne w walce z tymi problemami.

Zobacz również – http://www.neodentica.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *