Ruchomy aparat na zęby

aparat-wymienny

Walka z krzywymi zębami

Aparaty ortodontyczne biją dzisiaj rekordy popularności. Widok kogoś z metalowymi zaciskami na zębach nie jest dzisiaj niczym szczególnym. Wiele osób pragnie poprawić swój wygląd właśnie poprzez wyprostowanie i korekcję swojego uzębienia. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na aparat stały, którego koszt wynosi od 3 do 6 tysięcy złotych, a należy doliczyć także wizyty kontrolne i nieprzewidziane wydatki. Aparaty ruchome, przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat pozwalają na wczesną korekcję wad zgryzu, pod warunkiem noszenia sprzętu przez noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Nie są jednak  przeznaczone do poważnych wad zgryzu. Większość z nich nabyta jest w drodze dorastania. Dzieciak przesadnie ściska smoczek od butelki, lub zbyt często ssie kciuk, co powoduje krzywienie się zębów. Częstym powodem wad zgryzu jest także próchnica, która niszczy zęby mleczne u dzieci, wpływając jednocześnie na jakość późniejszych zębów stałych.

Dla kogo ruchomy aparat na zęby?

To właśnie do dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe skierowane są najczęściej aparaty ruchome. Korygują one podstawowe wady zgryzu, jednak nie będą skuteczne jeśli konieczne jest obracanie zębów lub przesuwanie ich w celu naprostowania uzębienia. Wczesna interwencja ortodontyczna pozwala na prawidłowy rozwój łuków zębowych, co wpłynie w późniejszym etapie na jakość uzębienia stałego. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, których efektem byłyby problemy z uzębieniem.  W przypadku poważnie wykrzywionych zębów możliwe jest leczenie aparatem stałym, nawet u dzieci, które posiadają uzębienie mieszane. Aparat ruchomy może być także wykorzystywany w leczeniu dorosłych, jako element dodatkowej korekcji.

Aparat ruchomy stworzony jest z drucianych pętelek i akrylowej płytki.  Jego noszenie nie jest bolesne. Zaleca się korzystanie przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia i w ciągu snu.

Zobacz również – Ortodonta Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *